ΑΝΑΣΤΕΝΑΡΙΑ – muzyka do spacerów po ogniu w remiksach Vatican Shadow i Swansona

Zwykły wpis

Image

‚Anastenaria’  to praktykowany w Grecji i Bułgarii tradycyjny rytuał przejścia po rozżarzonych węglach. Obrzędowi towarzyszy mocno transowa muzyka, która dzięki pracy etnomuzykologów doczekała się rejestracji – m.in w 1979 w wiosce Aghia Eleni. To nagranie z kolei w 2008 zostaje wydane przez Editions Zero – odłam greckiej oficyny Absurd w limitowanej edycji dwustu płyt CD [->discogs] (dobra, nie wnikam jaki sens mają edycje limitowane w przypadku wydań na cedeczku).Więcej o tym wydaniu + fragmenty recenzji -> tutaj.

 

Naprawdę ciekawie zaczyna się jednak robić dopiero przy okazji tegorocznej reedycji ‚Anastenarii’ (opatrzonej podtytułem ‚Music of the Fire Walkers’). Eleganckie wydanie winylowe ujrzało światło dzienne za sprawą efemerycznego labelu o prowokacyjnej nazwie ‚Kemal’ (pierwszy ich riliz), i oprócz oryginalnych dziesięciu ścieżek wytłoczonych na pierwszym krążku przynosi dwie bomby na stronach C i D – remiksy Pete’a Swansona i Vatican Shadow. Pierwszy remiks to porcja hałasu raczej dla wielbicieli Pete’a, rzecz mocno w jego stylu, za to wersja Dominika to prawdziwa perełka, najbardziej chyba na myśl przywodząca jego dokonania spod szyldu Rainforest Spiritual Enslavement.

Sprawdźcie to:

(jak chodzi o samą ideę oczywistym skojarzeniem jest chociażby ‚Wireless’ T++ [pyk], no, jednak mimo wszystko to chyba nie ten poziom. niemniej, fajnie czasem sobie przypomnieć, jak ciekawie można pogrywać sobie z tradycją bez jej donatanyzacji)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s